Новый отчет Международного Экспертного Совета факультета математики

Члены Совета посетили факультет в декабре 2016 года. Состоялись совещания членов Совета с сотрудниками факультета, а также со студентами и аспирантами. По результатам прошедших переговоров, эксперты сформулировали свои оценки текущего состояния факультета и рекомендации по дальнейшему развитию.

Совет подтвердил высокую оценку факультета, данную в первом отчете, и высоко оценил прогресс, произошедший за последние 4 года.

« The Board is generally happy with the performance of the Department over the last few years, and with the progress made since the last report. The Department came out of infancy and developed into an adolescent, on the track to a stable and sustainable state. While the growing pains continue, for reasons both internal and external to the Department and the University, the Board is generally optimistic about the long-term prospects.
… The Board reaffirms its assessment of the overall level of research activities at the Department as outstanding, both in volume and in quality. The Department continues to retain its leading position among university mathematics departments in the country. Publications (co-)authored by the members of the Department appear in some of the most prestigious international journals. Researchers working here continue to be in high demand at numerous conferences throughout the globe. Departmental alumni continue their education at some of the best graduate programs in the world. The worldwide reputation of the Department continues to rise.»

В то же время, члены Совета сформулировали несколько важных рекомендаций, в том числе:

• по созданию дорожной карты развития факультета на ближайшие 10-15 лет;
  • по улучшению условий труда и изменений условий найма  ППС факультета;
  • по срокам приема аспирантов и конкурса постдоков;
  • по оптимизации организационных процессов и процессов коммуникации внутри факультета;
  • по управлению образовательными программами.

Ссылка на отчет